Prawa pacjenta są nierozerwalnie związane z prawami człowieka, dlatego wymagają wzmożonej ochrony ich przestrzegania. W tym celu prawodawca zdecydował się na ustanowienie katalogu praw pacjenta, z których najważniejszymi są: prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych, prawo do uzyskania informacji o stanie zdrowie i proponowanych sposobach leczenia, prawo do zachowania tajemnicy o stanie zdrowia, prawo do wyrażenia zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych, prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w razie zawinionego naruszenia praw pacjenta sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę na podstawie art. 448 ustawy Kodeks cywilny. Niewielu pacjentów wie, że obok dość rozpowszechnianych roszczeń z tytułu szeroko pojętych błędów medycznych, istnieje możliwość uzyskania zadośćuczynienia (błędnie/potocznie nazywane odszkodowaniem) za samo naruszenie praw pacjenta.
Przez „odpowiednie zadośćuczynienie” należy rozumieć zadośćuczynienie w rozsądnych granicach, odpowiadających aktualnym warunkom i przeciętnej stopie życiowej społeczeństwa, a także musi przedstawiać ekonomicznie odczuwalną wartość dla osoby, której prawa pacjenta zostały naruszone. W praktyce orzeczniczej, kwoty zadośćuczynienia za naruszenia praw pacjenta są bardzo zróżnicowane, a każda sprawa jest rozpoznawana indywidualnie.
Ważnym jest, że roszczenie o zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta jest samodzielne, niezależne od możliwości uzyskania odszkodowania jak i zadośćuczynienia za krzywdę, np. w związku z błędem medycznym.
Należy jednak pamiętać, że w trybie ustawy roszczenie o zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta nie przysługuje we wszystkich przypadkach, aby przekonać się, czy w Twojej sytuacji są podstawy prawne do uzyskania zadośćuczynienia, skontaktuj się z naszymi prawnikami, którzy dokonają rzetelnej analizy Twojej sprawy.
W prawie budowlanym uchwalono zmiany w zakresie projektu budowlanego, które mają przyczynić się do uproszczenia i przyśpieszenia procesu budowlanego. Na nowo określono elementy projektu budowlanego, a także obowiązki uczestników procesu budowlanego oraz organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego dotyczące poszczególnych części projektu.
W sytuacji konieczności zmiany umowy albo jej rozwiązania z powodu okoliczności związanych z epidemią COVID-19 znalazło się wiele osób. Jakie rozwiązania prawne istnieją w takiej sytuacji?
Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych wejdzie w życie już za rok, w styczniu 2021 roku. Jednym z „gorących” tematów dotyczącym nowej regulacji jest Wykonawca.