Czy jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka z o.o. to jedyne formy prawne działalności gospodarczej zapewniające przedsiębiorcy bezpieczeństwo? Czy są najbardziej optymalne podatkowo? Czy zapewniają rozwiązania na wypadek sukcesji w firmie? Spółka komandytowa daje większe możliwości ograniczenia osobistej odpowiedzialności za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, co jest szczególnie ważne w czasach obecnego kryzysu związanego z koronawirusem. Spółka komandytowa jest również o wiele korzystniejsza podatkowo i bardziej elastyczna pod kątem uregulowania sukcesji. Warto zastanowić się, czy działalność gospodarcza jest prowadzona we właściwej formie prawnej.
Największą zaletą spółki komandytowej jest możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. W czasach związanych z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, taka forma prawna okazuje się być o wiele bardziej atrakcyjna niż spółka jawna, cywilna, czy jednoosobowa działalność gospodarcza. Spółka komandytowa zapewnia wspólnikom bezpieczeństwo podobne do tego jakie daje spółka z o.o., z tą różnicą, że spółka komandytowa jest o wiele bardziej elastyczną i korzystniej opodatkowaną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Szerzej o atutach spółki komandytowej pisaliśmy w tekście: A może spółka komandytowa? Dlaczego lepiej jest założyć lub przekształcić się w komandytową?
Sp. z o.o. sp.k. – co to za twór?
Założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej daje nam możliwość ograniczenia osobistej odpowiedzialności wspólników będących osobami fizycznymi za zobowiązania spółki. W spółce komandytowej występują dwie kategorie wspólników: komplementariusz odpowiadający całym swoim majątkiem prywatnym za ewentualne zobowiązania spółki oraz komandytariusz, który w razie zadłużenia spółki traci jedynie wkład, który wniósł do spółki. Jeżeli zatem jedynym komplementariuszem spółki komandytowej zostanie spółka z o.o., a wspólnicy będący osobami fizycznymi będą pełnić funkcję komandytariuszy, to ryzykują oni jedynie majątkiem jaki wniosą do spółki tytułem wkładu. Ich majątek osobisty pozostanie natomiast bezpieczny. Jednocześnie osoby te mogą faktycznie kierować spółką komandytową zasiadając w zarządzie spółki z o.o. – komplementariusza.
Odpowiednio skonstruowana umowa
Przy zakładaniu spółki komandytowej lub przekształceniu należy zadbać o odpowiednie skonstruowanie umowy spółki komandytowej, która może także zabezpieczyć przekazanie biznesu spadkobiercom. Dotychczas nie wprowadzono do polskiego systemu prawnego zarządcy sukcesyjnego, a nowe przepisy nie są doskonałe. Z sukcesją w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółki cywilnej istnieje nadal wiele problemów, których można uniknąć prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki komandytowej.
Podsumowując, warto rozważyć, czy aktualna forma prowadzenia działalności gospodarczej jest dla Ciebie najbardziej optymalna pod względem bezpieczeństwa, opodatkowania, elastyczności i sukcesji. Warto w takiej sytuacji przemyśleć przekształcenie się w spółkę komandytową.
W sytuacji konieczności zmiany umowy albo jej rozwiązania z powodu okoliczności związanych z epidemią COVID-19 znalazło się wiele osób. Jakie rozwiązania prawne istnieją w takiej sytuacji?
Prawa pacjenta są nierozerwalnie związane z prawami człowieka, dlatego wymagają wzmożonej ochrony ich przestrzegania.
Pojawiła się nowa tarcza antykryzysowa 2.0. Przedstawiamy kilka krótkich i jasnych informacji w zakresie zmian rozwiązań nowej tarczy antykryzysowej 2.0. Zachęcamy również do skorzystania z nieodpłatnie (pro publico bono) świadczonej przez naszą kancelarię pomocy przedsiębiorcom sektora MŚP przy wypełnianiu i składaniu wniosków o ulgi czy wsparcie.