W dniu 31 października 2021 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, w wyniku której świadczenie niektórych usług będzie działalnością regulowaną, dotyczy to m.in. tzw. działalności na rzecz spółek lub trustów, np. rejestracji spółek i świadczenia usług wirtualnego biura.
Art. 129a ust. 1. Działalność gospodarcza obejmująca świadczenie usług, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 16, zwana dalej „działalnością na rzecz spółek lub trustów”, jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców i może być wykonywana po uzyskaniu wpisu do rejestru działalności na rzecz spółek lub trustów.
Pod pojęciem działalności na rzecz spółek ustawodawca rozumie m.in.:
- tworzenie osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej,
- pełnienie funkcji członka zarządu lub umożliwianie innej osobie pełnienia tej funkcji lub podobnej funkcji w osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej,
- zapewnianie siedziby, adresu prowadzenia działalności lub adresu korespondencyjnego oraz innych pokrewnych usług osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.
2. Obowiązek uzyskania wpisu do rejestru działalności na rzecz spółek lub trustów nie obejmuje radców prawnych, adwokatów oraz spółek, o których mowa w art. 8 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych i art. 4a ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2020 r. poz. 1651 i 2320).
Działalność powyższa co do zasady będzie mogła być wykonywana tylko przez podmioty, które spełnią opisane w ustawie warunki i uzyskają wpis do rejestru działalność na rzecz spółek lub trustów. Z tego obowiązku zostali zwolnieni adwokaci i radcowie prawni. Te dwie grupy zawodowe mogą świadczyć takie usługi bez żadnych ograniczeń.
W przypadku świadczenia takich usług (np. w postaci rejestracji spółek) bez odpowiednich uprawnień została przewidziana kara pieniężna w wysokości do 100 000 zł.
Chciałbyś założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.)? Skontaktuj się z nami! Jako radcy prawni, bez ograniczeń zarejestrujemy spółkę.
Czy jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka z o.o. to jedyne formy prawne działalności gospodarczej zapewniające przedsiębiorcy bezpieczeństwo? Czy są najbardziej optymalne podatkowo? Czy zapewniają rozwiązania na wypadek sukcesji w firmie? Odpowiedzią może być spółka komandytowa, która daje większe możliwości ograniczenia osobistej odpowiedzialności za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Od kogo możemy żądać udostępnienia dokumentacji medycznej? Kto może uzyskać dokumentację medyczną i czy takie żądanie podlega opłacie? Na te pytania odpowiada mec. Ewelina Lemieszek, radca prawny naszej Kancelarii. Zapraszamy do lektury
W sytuacji konieczności zmiany umowy albo jej rozwiązania z powodu okoliczności związanych z epidemią COVID-19 znalazło się wiele osób. Jakie rozwiązania prawne istnieją w takiej sytuacji?