Baza wiedzy
Rejestracja spółek działalnością regulowaną od 31 października 2021 r. W przypadku świadczenia takich usług bez odpowiednich uprawnień została przewidziana kara pieniężna w wysokości do 100 000 zł. Z obowiązku wpisu do rejestru działalności na rzecz spółek zostali zwolnieni adwokaci i radcowie prawni. Te dwie grupy zawodowe mogą świadczyć takie usługi bez żadnych ograniczeń.
W sytuacji konieczności zmiany umowy albo jej rozwiązania z powodu okoliczności związanych z epidemią COVID-19 znalazło się wiele osób. Jakie rozwiązania prawne istnieją w takiej sytuacji?
Nazwa przedsiębiorcy powinna dostatecznie odróżniać ją od innych i nie wprowadzać klientów w błąd. Niestety, niektórzy wykorzystują renomę innego przedsiębiorstwa, wykorzystując do tego jego nazwę. Czy takie postępowanie się opłaca? Jak chronić swoją markę?
Spółki komandytowe i niektóre spółki jawne mogą stać się wkrótce podatnikami podatku CIT. Jakie zmiany czekają wspólników spółek komandytowych i jak się do nich dostosować?
W prawie budowlanym uchwalono zmiany w zakresie projektu budowlanego, które mają przyczynić się do uproszczenia i przyśpieszenia procesu budowlanego. Na nowo określono elementy projektu budowlanego, a także obowiązki uczestników procesu budowlanego oraz organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego dotyczące poszczególnych części projektu.
Wiele osób dzwoni do naszej kancelarii twierdząc, że są ofiarą błędu medycznego. Profesjonalne i rzetelne podejście do sprawy, jakim cechuje się nasz zespół, wymaga od nas kompleksowej analizy sprawy. Jakie podejmujemy kroki i czego potrzebujemy, by rzetelnie ocenić Twoją sprawę?
Czy jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka z o.o. to jedyne formy prawne działalności gospodarczej zapewniające przedsiębiorcy bezpieczeństwo? Czy są najbardziej optymalne podatkowo? Czy zapewniają rozwiązania na wypadek sukcesji w firmie? Odpowiedzią może być spółka komandytowa, która daje większe możliwości ograniczenia osobistej odpowiedzialności za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Jakie są konsekwencje nabycia nieruchomości prywatnie lub na spółkę w podatku dochodowym i podatku od towarów i usług (VAT)? Jakie są skutki podatkowe wniesienia nieruchomości aportem lub wkładem do spółki? Z czym wiąże się najem nieruchomości spółce nabytej prywatnie? Na te oraz inne wątpliwości natury prawnej i podatkowej odpowiadamy w niniejszym opracowaniu.
Popularna spółka z o.o. nie jest remedium na wszystkie bolączki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Równie przystępną formą prowadzenia działalności gospodarczej, coraz bardziej popularną, ale nadal niedocenianą jest spółka komandytowa. Jakie są jej atuty?
Pojawiła się nowa tarcza antykryzysowa 2.0. Przedstawiamy kilka krótkich i jasnych informacji w zakresie zmian rozwiązań nowej tarczy antykryzysowej 2.0. Zachęcamy również do skorzystania z nieodpłatnie (pro publico bono) świadczonej przez naszą kancelarię pomocy przedsiębiorcom sektora MŚP przy wypełnianiu i składaniu wniosków o ulgi czy wsparcie.
Do dyspozycji przedsiębiorców oddajemy kilka krótkich i jasnych informacji w zakresie możliwości jakie daje im obecny stan prawny w zakresie rozwiązań tarczy antykryzysowej. Zachęcamy również do skorzystania z nieodpłatnie (pro publico bono) świadczonej przez naszą kancelarię pomocy przedsiębiorcom sektora MŚP przy wypełnianiu i składaniu wniosków o ulgi czy wsparcie.
Od kogo możemy żądać udostępnienia dokumentacji medycznej? Kto może uzyskać dokumentację medyczną i czy takie żądanie podlega opłacie? Na te pytania odpowiada mec. Ewelina Lemieszek, radca prawny naszej Kancelarii. Zapraszamy do lektury
Prawa pacjenta są nierozerwalnie związane z prawami człowieka, dlatego wymagają wzmożonej ochrony ich przestrzegania.
Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych wejdzie w życie już za rok, w styczniu 2021 roku. Jednym z „gorących” tematów dotyczącym nowej regulacji jest Wykonawca.
Odpowiedź brzmi: nie zawsze. Najprostszym, najszybszym i stosunkowo tanim sposobem zakończenia sprawy o błąd medyczny jest ugoda.